12.
sobota
16:00

Film Ahoj leto! zažije na Dni otvorených ateliérov svoju trnavskú premiéru

More, slnko, pláže a rodinná dovolenka. Vyberte si z katalógu destináciu svojich snov, zbaľte si kufre a vydajte sa na cestu. No a čo, že hotel nie je taký hviezdny, ako sľubovali, výhľad z okna je trošku nemravný, večera prekvapivo exotická a vaša batožina cestuje nezávisle od vás. Rodina nadovšetko!

Film režiséra Martina Smatanu Ahoj leto! mal premiéru na festivale animovaných filmov v Záhrebe, francúzsku premiéru mal v Annecy kde získal aj cenu mladého publika, cez leto sa divákom ukázal v Južnej Kórei, Izraeli či Fínsku, v septembri letí na Island, v októbri do Brazílie a nakoniec pristane v KCT!

Príď na premietačku filmu, ktorý Martin Smatana po pár rokoch práce dokončil v KCT, potom absolvoval cestu okolo sveta a kruh sa uzavrie premietaním práve v Kreatívnom centre Trnava.

Martin, môžeme hovoriť o trnavskej premiére? 🙂
„Môžeme! Ahoj leto som po pár rokoch práce dokončil v KCT, potom trochu pobehal po svete a v októbri sa kruh uzavrie trnavskou premiérou práve v Kreatívnom centre Trnava.“

Témou Dňa otvorených ateliérov je spojenie. Koľko kreatívnych ľudí sa spojilo, aby vznikol animovaný film Ahoj Leto?
„Prvý rok som bol s projektom úplne sám, potom sa pridala Veronika Zacharová, a ako sme film postupne vyvíjali a prezentovali, získavali sme na svoju stranu ďalších ľudí – animátorov, koloristov, kameramana, produkčných. Nakoniec nás bolo okolo 30.“

Film má vo výsledku pár minút. Koľko ti trvala jeho príprava?
„Film som začal pripravovať po dokončení Šarkana v roku 2019. Vtedy som s filmom veľa cestoval na zahraničné festivaly a čas strávený v lietadle alebo vlaku som si krátil práve vymýšľaním nového príbehu – o cestovaní. Po Šarkanovi, ktorý pojednáva o pomerne náročnej téme straty blízkeho človeka, som mal tentokrát chuť na niečo veselšie, sviežejšie, farebnejšie. A tak som vymyslel jednoduchý príbeh o rodinke, ktorá cestuje na ich vysnívanú letnú dovolenku k moru. Do procesu som pribral moju kamarátku a fantastickú ilustrátorku Veroniku Zacharovú, najskôr ako výtvarníčku, ktorá však do príbehu vymyslela toľko vtipných situácií, že sme sa nakoniec dohodli, že finálny scenár napíšeme spolu. Nakoniec sme film spolu aj režírovali. Bola to veľmi pekná spolupráca, pretože keď sa jednému nedarilo alebo nemal zrovna kreatívne obdobie, druhý ho potiahol a motivoval. Pripravovaný film som vtedy veľa prezentoval na medzinárodných fórach potenciálnym koproducentom, sales agentom a distribútorom – zúčastnil som sa Berlinale Talents, vo Francúzsku som ho prezentoval na prestížnom fóre Euroconnection Clermont Ferrand aj MIFA v Annecy a absolvoval som aj vývojové laboratórium Animation Sans Frontieres na štyroch európskych animačných školách – MoME v Budapešti, Film Akademie Stuttgart, Animation Workshop v dánskom Viborgu a Gobelins v Paríži. Počas týchto ôsmich týždňov sa mi podarilo príbeh filmu rozpísať do podoby, v ktorej sme ho nakoniec aj natočili. Vďaka týmto prezentáciám sa nám podarilo získať dvoch skvelých zahraničných koproducentov – českú spoločnosť MAUR film a francúzske filmové štúdio Vivemont Lundi. Na výrobu filmu sme dostali podporu od slovenského Audiovizuálneho fondu, českého Státního fondu kinematografie a francúzskeho CNC. Vo Francúzsku sme nakoniec robili celú zvukovú zložku – nahrávanie hlasov a ruchov. Vďaka koprodukcii s Francúzskom sme si mohli tiež dovoliť kúpu licenčných práv na ústrednú skladbu Douliou Douliou Saint Tropez, ktorej 40 sekundová pasáž stála 11.000 eur. Od začiatku sme však chceli mať vo filme práve túto skladbu z legendárneho filmu Četník ze Saint Tropez s Louis de Funesom, a tak sme hľadali všetky legálne spôsoby, ako ju získať.“

Scenár a réžia – Martin Smatana, Veronika Zacharová
Animačná technika – Stop-motion a 2D kreslená animácia
Stop-motion animátor – Martin Smatana

Vstup na podujatie je voľný.
Prednášková sála KCT, Hlavná 17

#spájamekreatívcov vďaka TTSK